In het altijd roerige politieke landschap van Den Haag kijken we meestal naar fractievoorzitters of ministers als er stront aan de knikker is. Maar volgens Jort Kelder ligt de oorzaak van de recente begrotingsperikelen in een heel andere hoek. De presentator en dandy van de publieke omroep stelt dat niemand minder dan Douwe Bob de katalysator is geweest voor de huidige chaos rondom het minderheidskabinet. Het klinkt als een plot van een slechte film, maar Kelder is bloedserieus over de invloed van de zanger op de politieke dynamiek.
Een begrotingsakkoord op de valreep
Terwijl de onderhandelingen tussen de coalitiepartijen D66, VVD en CDA dagenlang voortduurden, hing er een sfeer van crisis in de lucht. Pas op het allerlaatste moment werd er een akkoord bereikt, waarbij de koers opvallend genoeg richting de linkse oppositie verschoof. Volgens Kelder is dit geen toeval, maar een direct gevolg van de maatschappelijke druk en de invloed van bekende figuren die de publieke opinie kneden. Hij suggereert dat de zanger met zijn uitgesproken houding en acties de boel onbedoeld op scherp heeft gezet, waardoor de politiek gedwongen werd ‘op de rem’ te trappen.
De invloed van de showbizz op het Binnenhof
Het is niet de eerste keer dat de werelden van entertainment en politiek elkaar op onverwachte wijze kruisen. We zien vaker dat bekende koppen invloed uitoefenen op het publieke debat, of het nu gaat om serieuze beleidskwesties of persoonlijke achtergronden van politici, zoals de steun die Henri Bontenbal thuis krijgt van zijn vrouw. Kelder lijkt echter te hinten op een diepere, bijna symbolische schuldvraag waarbij de vrijgevochten levensstijl en uitspraken van Douwe Bob botsen met de strakke kaders van de Haagse bureaucratie.
Politieke ellende of mediacircus?
Of Douwe Bob daadwerkelijk wakker ligt van de beschuldigingen van Kelder valt nog te bezien. Voor de gemiddelde Nederlander voelt het waarschijnlijk meer als een vermakelijk zijpad in een verder gortdroge begrotingsdiscussie. Toch legt Kelder de vinger op een zere plek: in een tijd van minderheidskabinetten en wankele coalities kan elk klein duwtje van buitenaf de boel aan het wankelen brengen. Het resultaat is een politiek schouwspel dat soms meer weg heeft van een realityshow dan van serieus landsbestuur, waarbij de grenzen tussen de concertzaal en de Tweede Kamer steeds verder vervagen.