Oorlog bij VI Johan Derksen is woest: Gijp krijgt alcoholverbod aan VI-tafel
Als je lang genoeg naar Vandaag Inside kijkt vergeet je soms dat het programma niet draait om voetbal, politiek of zelfs ruzies met BN’ers, maar gewoon om drie mannen die elkaar jaarlijks langzaam naar de rand van een burn-out praten. En deze week was het niet Wilfred die onder het vergrootglas lag en niet eens de eeuwig mopperende Derksen… maar René van der Gijp. Of beter gezegd: zijn glas wijn.
Want geloof het of niet achter de coulissen van VI broeit een morele kruistocht en de aanvoerder daarvan is niemand minder dan Johan Derksen zelf. De man die vroeger complete sigarenfabrieken in zijn eentje overeind hield, maar tegenwoordig als een soort streng-kijkende schooldirecteur naar Gijp wijst zodra er een druppel alcohol in beeld komt.
“Momenteel zijn nog twee glazen alcohol voor deelname aan het verkeer toegestaan. Maar ik vind dat Nederland daar te slordig mee is,” zegt Johan in Party.
Ik hoor hem dat zinnetje bijna blazen als een strenge verkeershufter die je bekeurt voor fout parkeren op een zondagmiddag.
En dan komt zijn echte woede: talkshowdrank. “Ik vraag me ook af: is het verstandig dat we aan talkshowtafels drinken?” De ondertiteling had net zo goed kunnen zijn: René, leg dat glas neer voordat ik het naar je kop smijt.
Want ja, René “één glaasje per uitzending twee als de VAR iets doms doet” van der Gijp zit volgens Johan fout. En hij neemt Job Knoester meteen mee in de val.
“Een verkeerd signaal naar het volk en bovendien moeten die mannen na de uitzending ook nog gewoon naar huis rijden, he?”
Dat is het moment waarop ik bijna een soort mini-explosie in Gijps hoofd kon horen. Het soort geluid dat je hoort als je een ballon zo hard oppompt dat je wéét dat ’ie gaat knappen. En dan komt de ironie. Een dikke dampende sigaar-vormige ironie.
Want terwijl Johan, Gijp de les leest over alcohol zit hij zelf in zijn podcast als een éénmansrookmachine. Hij haalt zijn schouders op: “Je kunt er oud mee worden, dat heb ik al bewezen.” En over hoeveel sigaren hij er per dag doorheen jaagt?
“Ik tel ze niet, ik rook de hele dag door.” Als dat geen olympische toewijding is, weet ik het ook niet.
Gezond is hij naar eigen zeggen prima behalve zijn ogen. “De aandoening glaucoom wordt beschouwd als iets dat ernstiger is dan staar… Maar het is nu stabiel en ik kan ermee leven.” Alsof hij het heeft over een kapotte autoruit in plaats van zijn zicht.
En dan de obligate vraag die iedereen al jaren stelt: stopt Derksen ooit nog eens?
Nou — nee. “Zolang ik nog uit mijn woorden kan komen en op dezelfde scherpe wijze kan vertellen wat ik denk en vind kan ik nog wel even mee.” En dan komt de onvermijdelijke punchline: “En ik hoop dat John de Mol zich ook realiseert dat ik ieder jaar een stukje duurder word.”
Daarmee is het mysterie opgelost: Derksen stopt pas als John zijn portemonnee dichtklapt. Met andere woorden: nooit.
Ik vraag me al lang af, waarom moet op TV alcohol gedronken worden?
Kunnen al die dronklappen geen minuut zonder alcohol?
Krijgen de TV zenders extra geld om wijn en bier te promoten?
Dat deed tabak industry vroeger ook.
Waar bemoeit die zeiksnor zich mee, dat hij nu niet drinkt, nu die vieze stinksigaren van hem zijn gezond.